skip to Main Content
0 (212) 212 12 89 pbx info@dizayntech.com.tr
Kuzey Amp Guney Chip Degisimi 01
Kuzey Amp Guney Chip Degisimi 01 Kuzey Amp Guney Chip Degisimi 02 Kuzey Amp Guney Chip Degisimi 03 Kuzey Amp Guney Chip Degisimi 04

Kuzey & Güney Chip Değişimi

Kuzey & Güney Chip Değişimi

BGA Chip Değişimi

Güney Chip Değişimi

Kuzey Chip Değişimi

Günümüz dünyasında yaygınlaşan bilgisayar kullanımının giderek arttığı bilinen bir gerçektir. Son yıllarda teknolojinin de gelişimi ile bilgisayar kullanımı hızla artmıştır. Özellikle notebookların kullanım alanının genişlemesi ve küçük yapısı sayesinde hemen hemen her yerde kullanılabilmesi bilgisayar kullanımını arttıran etmenlerden biridir. Notebookların ve masaüstü bilgisayarların kullanım alanlarının artması beraberinde bir takım sorunları da ortaya çıkarmıştır.

Bu sorunlardan biride BGA chip sorunudur. Peki, BGA chip sorunu nedir ve bu sorunun olduğunu nasıl anlayabiliriz? Şöyle ki ekranınız görüntüyü tam olarak veremiyorsa ya da ekranınızdaki görüntülerde çizikler varsa ve klavye, Mouse, wireless, touchpad gibi notebook ve masaüstü bilgisayar bileşenlerinden herhangi biri çalışmıyorsa chip setiniz arızalanmış demektir. Chip set görevlerinden bahsedecek olursak notebookların genelinde 3 adet chipset bulunur. Bu chipler kuzey, güney ve vga chipleridir. Kuzey Chipi notebook da bulunan işlemci ve Ram’e giden voltajı ayarlamaktadır. Güney Chip ise Mouse, klavye, wifi, usb, hdd, dvd gibi notebook bileşenlerini kontrol eden mekanizmadır. VGA Chipset ise ekran görüntüsünü ayarlayan mekanizmadır. Vga chip bozukluğu sonucunda ekran görüntüsü tam olmaz veya ekran görüntüsünde çizikler meydana gelir ya da bilgisayar çalıştıktan 20 dakika sonra veya ilk 10 dakika içinde ekrandaki görüntü donabilir ekran görüntüsü ile karşılan sorunların %95’i vga chipset arızasından kaynaklanır. Güney chipset arılanmasında ise notebooklarda bulunan touchpad çalışmaz duruma gelir ya da bilgisayarınızın klavye ve wireless gibi bileşenleri çalışamaz hale gelir. Kuzey chipset arızalanmasında ise işlemci ve ram devre dışı kalabilir ram kendi görevi olan geçici depolama görevini üstlenemez işlemci yazılımları çalıştırmaz yani bilgisayarınız çalışamaz hale gelir. Peki, chipset arızalanmalarında neler yapılabilir? Chipset anakart üzerinde olduğu için ya anakartı tamamen değiştirmek gerekir ya da chipset arızasını gidermek gerekmektedir.  Chipset arızasını gidermek için de BGA yani “BALL GRİD ARRAY” makinesine ihtiyaç duyulmaktadır. BGA anakart tamirinde vazgeçilmez bir makinadır ve chipleri sökmeye yaramaktadır. BGA chip değişimi işlemlerinde öncelikle anakartın nemi alınır ve bilgisayar nemsiz bırakılır. İkinci kısımda ise arızalı chip BGA REWORK makinesi ile sökülür. Anakart ve Chip’in krem flux ile kabası yavaşça alındıktan sonra blendaj ile iyice temizlendikten Chip’e ait olan lehim topları tekrar dizilerek anakarta monte edilir. Yapılan bu işlem BGA rework diye isimlendirilir. BGA chipset arızası bu işlem sonunda giderilmezse anakartın tamamen değişimi söz konusudur. Yani bu işlemin alternatifi anakart değişimidir.

Back To Top