skip to Main Content
0 (212) 212 12 89 pbx info@dizayntech.com.tr
Pcb Kart Tamiri

Pcb Kart Tamiri

PCB Kart TamiriPcb Kart Tamiri

Pcb Tamiri

Elektronik PCB Kartlar bakımsızlık, oksidasyon ve Türkiye’deki elektrik voltaj limitlerinin sabit olmamasından kaynaklanarak arızalanmakta ve sistemin çalışmasını engellemektedir.
PCB Kartlar genelde pahalı parçalar olduğundan müşterilerimizin istekleri doğrultusunda tamir hizmeti vermekteyiz.

Arızalı elektronik sistemler anti statik laboratuar ortamımızda, devre şeması gerektirmeden, Profesyonel Ekibimiz tarafından, Teknolojik altyapımızla teknik cihazlarımız ile günümüz dünya standartlarında bir dizi teknik test ve aşamadan geçtikten sonra, yazılımsal ve donanımsal kontrolleri yapılır.
Donanımsal arızalarda, arızalı elektronik parçalar tespit edildikten sonra, profesyonel lehimleme istasyonlarımız  ile yerinden PCB’ ye zarar vermeden sökülür.

PCB Kart TamiriGenel olarak orijinal parçalar kullanılarak elektronik kartların, tamir işlemi gerçekleştirilir.
Yazılım arızalarda ise, gelişmiş programlama teknikleri kullanarak zengin program alt yapımızdan ve dünya kütüphanemizden faydalanılarak tüm yazılımlar yenilenerek versiyonları yükseltilir ve yazılımlar yenilenerek günümüz şartlarına uyarlanır.

Teknik işlemleri bittirip test laboratuarımızda akım ile test edilerek sağlamlık kontrolleri yapılır.
Zengin yedek parça stoğumuz ile gün içinde cevap verilir.
Onarımı yapılan her elektronik devrenin arızanın giderilmesinin yanı sıra bünyemizde bulunan makine elektrik şema ve arıza kodlarıyla arıza nedeni belirlenir ve giderilir. Böylece arızanın tekrarlanması önlenmiş olur.

 

Baskılı devre kartı (BDK) veya Printed circuit board(PCB);

Bir devre hazırlarken elektronik devre elemanlarını yerleştirmek için yüzeyinde iletkenden hazırlanmış yollardan oluşan yüzeyinde de delikler bulunan ve bu deliklerin içi lehimle kaplı olan yalıtkan maddeden yapılmış kartlardır.

Delik içi kaplama;

PCB Tamiriİletken lehim kullanılarak oluşturulmuş ve kart katmanları arasında elektrik iletimini gerçekleştiren yolların bağlantısını sağlar. Böylece ihtiyaç duyulan devre elemanlarının bacakları bu deliklere bağlanabilir. Yüzey montaj teknolojisine göre elemanların üzerinde duracağı düz bir yüzey halinde olan bakırdan veya üzeri lehim kaplanmış adalar bulunur. Bazı iletken bölgeler su yolları ile birbirlerine bağlantılıdır. Su yolları akımı geçirir.Üzerinden çok fazla akım geçecek olan su yolları kalın yapılır az akım geçecek olanlar ince yapılır.

BDK (PCB) hazırlayabilmek için öncelikle profesyonel olarak çizilip, test edilmesi gerekir ve çizimi genelde BDK için hazırlanmış özel simülasyon bilgisayar programları ile yapılır. En çok kullanılan ve bilinen BDK (PCB) tasarım programlarına OrCad, Proteus (ISIS ve ARES) ve Protel, PCAD örnek verilebilir. PCB çiziminde, yol aralıkları, via genişlikleri, bypass kondansatörlerinin yerleştirilmesi, radyo frekans yayan parçalar var ise bunların mümkün olduğunca entegre devre elemanlarını etkilemeyecek şekilde yerleştirilmesi, aksi halde Faraday kafesi ile yalıtılması, dijital ve analog şaselerin (toprak-ground) ayrıştırılması gibi konulara dikkat edilir.

Fiber vb malzemelerin üzerine ince film tabakası halinde bakır yapıştırılmış malzemeler bakırlı pertinaks olarak isimlendirilir. Bu malzeme üzerine, devre şeması (farklı şekillerde) hazırlanarak aktarılır. İletim işleminde bir çeşit boya ile akım taşıyacak yollar plakete çizilmiş olur. Bu plaket özel bir asit karışımına bırakılır. Asit karışımı, boyalı yüzeylere zarar vermezken, üzerinde boya olmayan yüzeydeki bakırlar erir. Asitten çıkarılan plaket yıkanarak üzerindeki boya tabakası da kaldırıldığında devre hazır hale gelmiş demektir.

PCB(BDK) arızası olduğunda, kullanıcı genellikle aynı karttan eski bir PCB Şema Çizimitane bulmaya çalışacak ya da pahalı bir yöntem olarak yeni bir tanne almayı tercih edecek. Her iki durumda da, DizaynTech güvenilir ve uygun maliyetli onarım hizmeti sunmak için hazırdır. Hem Türkiye’ de hem de uluslararası alanda geniş bir teddarikçi yelpazesine sahibiz. Biz her zaman ulaşılabilecek en son teknolojik altyapıyı ve test teknolojisini kullanarak PCB birimlerini tekrar düzenliyoruz . Firma bünyemizde, devre dışında hem analog hem de dijital bileşenleri test etmenize olanak sağlayan, daha sonra hatalı bileşenlerin yerini ve gerektirdiği tamir parçalarını belirleyen donanım ve yazılım teknolojilerine sahibiz. Yazılım kontrolleri yaparak tekrar programlama ve geri yazılım doğrulama mümkün olarak yürütülür.

DizaynTech Elektronik Laboratuarımız ihtiyacınıza göre 7/24 SAAT hizmet vermektedir.

 

Elektronik Kart Tamiri

 

Back To Top