skip to Main Content
0 (212) 212 12 89 pbx info@dizayntech.com.tr
Cpu Degisimi 01
Cpu Degisimi 01 Cpu Degisimi 02 Cpu Degisimi 03

CPU Değişimi

CPU Değişimi

İşlemci Değişimi

Fan Değişimi

Cpu iletkeni Değişimi

Bilgisayarınızın ( Cpu ) işlemcisi, Bilgisayarın komutları sırası ile işleyerek gerekli bilgileri yönlendirip sırası ile gönderen bu önemli donanım parçası bilgisayarın kalbi ve en önemli parçasıdır.
Bu donanım birimi ( cpu ) bilgisayarın performansını doğrudan etkileyen ana parçadır. Hız kontrol ve tüm donanımlar sadece ona bağlıdır.
laptop cpu değişimiZamanla yeni nesil işlemciler ile değiştirme ihtiyacı duyulabilir. Ne gibi bir ihtiyaç olabilir diye düşünürsek?
Bilgisayarda overlock ayarlamaları yapmak, yada performansı doğrudan iyileştirme ve daha hızlı işlem ve doannım kontrolü için yeni işlemci ( CPU ) alarak bilgisayardaki eski işlemciyi değiştirilir.

Peki Bilgisayara yeni bir İşlemci alındı? Bunu Bilgisayara nasıl monte edeceğiz? Aslında bu o kadar zor bir değişim değildir. Ama bir dizüstü bilgisayar kullanıyorsanız o zaman işlemler biraz daha karmaşık hal alıcaktır.
Bunun için DizaynTech Elektronik Labaratuarı size çeşitli alternatifler sunacaktır.

Eğer masa üstü bir bilgisayara sahipseniz sizin yapmanız gerekenler kısaca sıraladık;

CPU Değişimi: Masa üstü bilgisayarlar

Bilgisayarın Elektrik bağlantılarını kesin. Bilgisayar Kasasında Bulunan Statik Elektrik olabileceği durumlar olabilir için Bunu Boşaltmak gerekecektir. Bunun için direk olarak çıplak el ile parçalara temas etmemeniz yerinde olcaktır, elinizi bir demir parçasına değdirerek vicuttaki elektrik yükü boşaltılır veya bir eldiven takılarak yada elin toprağa sürtünme yolu ile statik elektirik vicuttan atılır.
Daha Sonra işlemci üzerinde bulunan Soğutma fanı tırnaklarını kırmadan Kaldırılır ve anakart üzerinden dikkatlice sökülür.
Anakart üzerinden eski olan Cpu çıkarırken dikkat etmeniz gereken en önemli husus eski tip işlemcilerde işlemci iğneleri yeni anakartlarda anakart üzerindeki işlemci iğneleridir. İşlemci ile işlemcinin takıldığı yerde ok şeklinde işaretlerini görerek işlemci çıkartılır.

Burada anakart üzerinden eski işlemci nasıl sökülür bunun hakkında bilgi verdik.

CPU üzerindeki pinlere ( iğnelere ) mümkün olduğu kadar dokunmayınız. ( yeni işlemcilerde iğnelerin geldiği yere )
CPU üzerinde Pinler anakartın yerinde içine girecek şekilde Çentiklerine dikkat ederek oturtulur veya işlemcinin köşesinde OK işareti bulunur bunu anakart üzerine takılan yerin köşesinde ok işareti olan kısma oturtmak gerekir.
Eğer pinler yerine oturmuyor ise zorlamadan tekrar kaldırıp yeniden deneyin. Asla zorlamayın bu gibi durumlarda işlemi yada anakart yuvası zarar görebilir ve kullanılmaz hale gelebilir.
CPU yuvasına yerleştirdik den sonra Klips ile işlemciyi anakart üzerine sabitlenmiş oluyor. İşlemcinin yerinden çıkmasını oynamasını engellemiş oluyor.
İşlemciyi yerine takıp sabitledikten sonra işlemcimizin üzerine termal macun sürülür. ( olmazsa olmaz bir işlemdir iletken macun yoksa edinmeden işlemi tamamlamayın.) Bu ısı iletkeni macun fan ile işlemci arasında ısıyı fanın altındaki soğutucuya iletmesini sağlayacak ve işlemcinin ısınmasını engelleyecektir.
Son olarak iletken macun sürüldükten sonra soğutucu işlem fanını işlemcinin üzerine yerleştirip anakart üzerindeki pinlerine sabiteyerek iş bitecektir.

 

 

Back To Top