skip to Main Content
0 (212) 212 12 89 pbx info@dizayntech.com.tr
Laptop Sogutucu Bakimi
Laptop Sogutucu Bakimi Fan Onarimi Ve Degisimi 01 Fan Onarimi Ve Degisimi 02 Fan Onarimi Ve Degisimi 03 Fan Onarimi Ve Degisimi 04 Fan Onarimi Ve Degisimi 05

Fan Onarımı ve Değişimi

Fan tamiriFan Onarımı ve Değişimi

Fan Tamiri; Laptop Fan Temizliği – Fan Değişimi ve İşlemci Soğutma

Notebook tamiri konusunda uzmanlaşmış firmamız; Garanti süresi dolmuş veya garanti dışı kalmış;
Apple Mac pro, IMac, MacBook pro, MacBook, Dell, Acer , asus , casper , dell , exper , hp , lg , lenovo , samsung , sony vaio, toshiba notebook ve laptopların fan temizliği, bakım tamir ve fan değişimlerini elektronik labaratuarımızda gerçekleştiriyoruz.
İsteğe bağlı olarak Kurumunuza Notebook Bakım Sözleşmesi Hizmeti Almak için yetkili arkadaşrımızla irtibata geçmeniz yeterlidir.

Laptop fanlarının temizliği ve notebook bakımı;

Notebook & Laptop Fan Temizliği – Tamiri ve Bakımı Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Notebook fan BakımıBilgisayarların ömrünü uzatmak için olmazsa olmaz bakım işlemidir Fan temizliği ve bakımı.
Bakımlar yazılımsal ve donanımsal olmak üzere ikiye ayrılır.

Donanımsal bakım normalde her altı ayda bir yapılması gereken fiziksel işlemdir. Bu bakımın en kapsamlısı detaylı fan temizliği ve termal macunun yenilenmesidir. Donanım bakım işleminden önce bilgisayarın pilini mutlaka bilgisayardan çıkarılmış olması gerekmektedir.
Dikkatsizlik sonucu Kazayla kısa devre olma olasılığını azaltır. Asla ypılmaması gereken işlem cihaza sıvı püskürtmek veya fazla sıvı ile temas ettirmektir. Bu tarz uygulamalardan her zaman kaçınılmalıdır.
Yazılımsal bakım için yılda bir format atmak yeterlidir ama kullanım amacı ve bilgisayara yüklenen yazılımlar bunu değiştirebilir. Doğru format işlemi ile bilgisayarınız eskisinden daha iyi çalışacaktır.

Laptop – Notebook anakart temizliği, Fan Temizliği;

Elektrik süpürgesi yada vakum benzeri araçlara sakın hava deliklerinden toz çekme işlemi yapmayın. Bu işlem bilgisayar fanını temizlemeyecek aksine tozları olduğu yerde hareket ettirecektir.
Fan temizliği bilgisayarın arka kapağını çıkarıp fan bölmesini direk olarak çıkarmanız ve kuru fırça ile detaylı temizlenmesi şeklinde gerçekleşir. Dışarıdan hava tutun fan bölmesini söktüğünüz zaman görülecek manzara havanın çıktığı mazgal kısmı ve fanın içinde katı tozların temizlenme işleminin olmadığına şahit olacaksınız. Bu tozu temizlemek için fan bölmesini sökmek gerekir.
Aynı şekilde fanların etrafında metal koruma kısmı vardır. Bunun da vidalarını söküp veya tırnaklarından çıkarıp, kuru fırça ile detaylı temizlenmelidir. Fan yolu ve pervaneyi detaylı şekilde temizlenmesi hem bilgisayarın ısısı hemde çalışması bakımından çok farklılık gösterecektir.
Detaylı fan temizleme işlemini altı ayda bir yapmanızı tarafımızca tavsiyedir. Eğer fan bölmesine ulaşılması kolay bir bilgisayar olması durumunda kolaylıkla temizlik gerçekleşir.
Bazı cihazlarda fan bölmesine ulaşmak ve fanı sökmek geröekten zor bir işlemdir. Yapamazsanız mutlaka iyi bir teknik ekibe yaptırın.

CPU(İşlemci) Termal Macunu Değiştirmek;

fan değişimiİşlemci üzerindeki termal macun belli bir zaman sonra kurur ve katılaşır. Her yıl veya iki yılda bir kullanıma göre termal macununuzu yenilemenizi öneririm. Notebook cihazlar genelde iki yıl garantilidir. Garanti bitimine yakın yetkili servisten ücretsiz olarak termal macun değişimi ve fan temizliği talep edebilirsiniz. Garantili cihazlarda bu işlemler ücretsiz yapılabiliyor. Eğer garantiniz bittiyse belli bir ücret karşılığı yetkili servislere bu işlemi yaptırın. Bilmediğiniz bilgisayarcılar da bu işlemi yaptırmanız tavsiye edilmez.
İşlemci termal macununu değiştirmeden önce eski macunun tüm kalıntılarını macunun yanında verilen plastik ıspatulayla veya kredi kartı ile temizleyin. İşlemci termal macununun ortalama fiyatı 10-15 TL olup tek kullanımlıktır. İşlemcinin tam ortasına sıkılır daha sonra üzerine fan ve entegre geleceği için o macun otomatik altta dağılır. Arctic Cooling MX-2, OCZ Freeze, Thermaltake TG1 Extreme, Akasa 455 Silikon tabanlı termal macunları kullanabilirsiniz. Kalıcı olması için seramik termal macunda kullanabilirsiniz.
Tek kullanımlık tüplerde yarısını CPU(İşlemci) diğer yarısını GPU(Ekran kartı işlemcisi) tam ortasına temizledikten sonra sıkarak kullanın.

Ram Temizliği;

Ram veri yollarının silgi ve kuru fırça ile temizlenmesi işlemidir. Beyaz silgi ile veri yollarının silerek temizleyebilir sonra kuru fırça ile genel Ram belleğinizi temizleyebilirsiniz.Ek Önlemler; Notebook’ları yerde veya dizüstünde kullanmayın. Sabit ve masa üzerinde kullanmaya çalışın. Ufak bir toz veya kirde hemen nemli bez olayına girişmeyin. Önce kuru fırça ile müdahale edin. Ekrana hassan davranın. Tüm bu bakım işlemleri bilgisayarınızın ömrünü uzatacaktır.

Laptop Bakımı ve Fan Temizliği ile ilgili profesyonel hizmet almak istiyorsanız lütfen irtibata geçiniz.

notebook fan bakımı

 

 

Back To Top