Psu  yani İngilizce karşılığı Power supply olan Türkçe karşılığı ise Güç Kaynağıdır.

Peki Psu Nedir ?

Çeşitli elektirikli alettlerin ( Bilgisayar, Server, TV, Medikal cihazlar, Uydu alıcıları vb. ) çalışması için ihtiyaç olan şebeke enerjisini Donanımların ihtiyaç duyduğu voltaja çeviren, Şebeke Enerjisindeki gelen dalgalanmaları minimize ederek donanımları koruyan elektirikli hassas donanımlarının stabil çalışmasını sağlayan güç üretici cihazdır.

Hassas Elektronik parçaları günümüzde performanslı çalışmaları için güç tüketimlerinin güçlü olması gerekmektedir.

Pc ve Severlerde Power Supply Arızasını Nasıl Anlarız?

Bazen power Supply’ın fanı da arızalı olabilir. Bu durumda çalışsa bile fan dönmez.
Dönmüyorsa bir uzmana danışmanız faydalı olucaktır.

Power Supply Elektronik cihazların arızalarında kullanıcıların en büyük sorunu bozulduğunda donanımın da arızalanması hatta onarılamayacak arızalarada sebep olmasıdır.
Yazılımsal ve programsal sorunlar her zaman düzeltilebilir fakat donanımın sorunları hassas cihaz kullanıcısına her zaman başka maliyetler yükler.

Fazla donanıma sahip olmayan kişisel ev bilgisayarlarında da yaşanan klasik sorunların birtanesi de power arızalarıdır.

Bilgisayarlarda Genel olarak belirtiler şöyle gerçekleşir.

-Bilgisayarımı açıyorum tam masaüstü gelecekken kapanıyor
-Bilgisayarı açma düğmesine basıyorum kasadan cızırtı geliyor
-Bilgisayarımı açıyorum ve kasadan tuhaf kokular geliyor
-Bigisayarda oyuna girdiğimde resetliyor ve fişi çıkarıp takmadan düzelmiyor
-Bilgisayarım hiç açılmıyor fiş takılı elektik var.
-Bilgisayarım uyku moduna geçiyor ve birdaha uyanmıyor (sinir bozucudur) ama müzik çalıyor kasa çalışıyor.
-Bilgisayarım uyku modunda olmasa bile bir süre sonra siyah ekran geliyor. Ekran kapanmıyor.
-Bilgisayar çalışırken direk mavi ekrana geçiyor (Bu tehlikelidir şakaya gelmez)
-Bilgisayarım taktığım bazı donanımları tanımıyor.

Bu sebepten dolayı güç kaynakları genelde tamir edilmez ( diye düşünülür) ve çöp olur denir.
İstisna birkaç usta bulabilirsiniz elektronik tamiri ile cihazınızı kurtarabilen.
Birde bu ustaların içerisinde tamamen smtp mimarisini bilen ve nokta atışı yapanları vardır ki eli öpülesi insanlardır onlar.

Biraz paranız gider ama cihazınızı hayata döndürebilirsiniz.
Günümüz teknoloji ve fiyat avantajları genelde PC lerde yeni power satınalmaya iter ama gamer bilgisayarlarında kullanılan ve çok güç harcayan bilgisayarlarda tavsiye edilen Power Supply üniteleri için tamir olmazsa olmazdır.

Dizayntech Elektronik laboratuvarları anti-statik laboratuvar ortamında arızalı ürünlerinizi özenle onarır.

Baskılı devre kartı (BDK) veya Printed circuit board(PCB);

Bir devre hazırlarken elektronik devre elemanlarını yerleştirmek için yüzeyinde iletkenden hazırlanmış yollardan oluşan yüzeyinde de delikler bulunan ve bu deliklerin içi lehimle kaplı olan yalıtkan maddeden yapılmış kartlardır.

Elektronik kart, iletken lehim kullanılarak oluşturulmuş ve kart katmanları arasında elektrik iletimini gerçekleştiren yolların bağlantısını sağlar. Böylece ihtiyaç duyulan devre elemanlarının bacakları bu deliklere bağlanabilir. Yüzey montaj teknolojisine göre elemanların üzerinde duracağı düz bir yüzey halinde olan bakırdan veya üzeri lehim kaplanmış adalar bulunur. Bazı iletken bölgeler su yolları ile birbirlerine bağlantılıdır. Su yolları akımı geçirir.Üzerinden çok fazla akım geçecek olan su yolları kalın yapılır az akım geçecek olanlar ince yapılır.

elektrnik kart tamiri

BDK (PCB) hazırlayabilmek için öncelikle profesyonel olarak çizilip, test edilmesi gerekir ve çizimi genelde BDK için hazırlanmış özel simülasyon bilgisayar programları ile yapılır. En çok kullanılan ve bilinen BDK (PCB) tasarım programlarına OrCad, Proteus (ISIS ve ARES) ve Protel, PCAD örnek verilebilir. PCB çiziminde, yol aralıkları, via genişlikleri, bypass kondansatörlerinin yerleştirilmesi, radyo frekans yayan parçalar var ise bunların mümkün olduğunca entegre devre elemanlarını etkilemeyecek şekilde yerleştirilmesi, aksi halde Faraday kafesi ile yalıtılması, dijital ve analog şaselerin (toprak-ground) ayrıştırılması gibi konulara dikkat edilir.

Fiber vb malzemelerin üzerine ince film tabakası halinde bakır yapıştırılmış malzemeler bakırlı pertinaks olarak isimlendirilir. Bu malzeme üzerine, devre şeması (farklı şekillerde) hazırlanarak aktarılır. İletim işleminde bir çeşit boya ile akım taşıyacak yollar plakete çizilmiş olur. Bu plaket özel bir asit karışımına bırakılır. Asit karışımı, boyalı yüzeylere zarar vermezken, üzerinde boya olmayan yüzeydeki bakırlar erir. Asitten çıkarılan plaket yıkanarak üzerindeki boya tabakası da kaldırıldığında devre hazır hale gelmiş demektir.

PCB(BDK) arızası olduğunda, kullanıcı genellikle aynı karttan eski bir tane bulmaya çalışacak ya da pahalı bir yöntem olarak yeni bir tane almayı tercih edecektir. Her iki durumda da, DizaynTech güvenilir ve uygun maliyetli onarım hizmeti sunmak için hazırdır. Hem Türkiye’ de hem de uluslararası alanda geniş bir tedarikçi yelpazesine sahibiz. Biz her zaman ulaşılabilecek en son teknolojik altyapıyı ve test teknolojisini kullanarak PCB birimlerini tekrar düzenliyoruz . Firma bünyemizde, devre dışında hem analog hem de dijital bileşenleri test etmenize olanak sağlayan, daha sonra hatalı bileşenlerin yerini ve gerektirdiği tamir parçalarını belirleyen donanım ve yazılım teknolojilerine sahibiz. Yazılım kontrolleri yaparak tekrar programlama ve geri yazılım doğrulama işlemleri mevcut ekipmanlarımızla tarafımızca yapılmaktadır.

Dizayntech Elektronik Laboratuvarımız ihtiyacınıza göre 7/24 SAAT hizmet vermektedir.

Elektronik Laboratuvarımızda Başlıca hizmetlerimiz;

Değişmesi gereken parçalar müşteri onayı ile değiştirilir.
Onarım yapılıp olması gereken test süresini geçirdikten sonra teslim edilir.

Onarılmış cihaz onarım sonrası kategorilerine göre parça bazlı garanti kapsamındadır.

Servisimizde elektronik kartlar, besleme ünitesi, ana chip arızası, görüntü sorunlarının düzeltilmesi, kart ile monitor arası data kartı, inverter ve menteşe tamir arızalarına işlem yapılabilmektedir.

Arıza tespit, onarım, test ve son kontrol aşamalarında en modern test ve ölçüm cihazları kullanılmaktadır.

Raporlama ve Garanti Süresi

Tespit edilen arıza ve yapılan işlemler, aynı zamanda GARANTİ BELGESİ yerine de geçen teknik servis raporu ile belgelenip, müşteriye, Müşteriyle Birlikte Kontrol aşamasında sunulmaktadır. DizaynTech onarımını yaptığı cihazlar için 3 aylık Tamir Garantisi vermektedir.

Eğer Sorularınız varsa bizi arayınız yada destek@dizayntech.com.tr adresine sorununuzu mail olarak gönderiniz.

Sizlere daha iyi destek verebilmemiz için lüften detaylı bilgi paylaşmayı unutmayınız.

Daha fazla bilgi almak için bize ulaşın.

Bize ulaşmak, üstün hizmet kalitemizden faydalanmak istiyorsanız, güvenebileceğiniz, huzurla çalışabileceğiniz güçlü bir ekip arıyorsanız, prensibiniz her işin uzmanıyla çalışmaksa doğru adrestesiniz.

NEDEN BİZİ SEÇMELİSİNİZ ?