skip to Main Content
0 (212) 212 12 89 pbx info@dizayntech.com.tr
Power Supply Onarimi 01
Power Supply Onarimi 01
Power Supply Onarimi 03
Power Supply Onarimi 02
Power Supply Onarimi 01 Power Supply Onarimi 03 Power Supply Onarimi 02

Power Supply Onarımı

Power Supply Onarımı

Power Supply Arızası

Günümüzde çok çeşitli PC Power Supply ‘leri ( güç kaynakları ) vardır. Bunlar kalitesine göre ayırt etmek de oldukça zordur.
10$’dan başlayıp 1000$’a kadar fiyatları değişen güç kaynakları mevcuttur.
Aralarındaki farkın bu kadar çok olmasının sebebi nedir peki sizce?
Bu sadece bu PSU’ların üretiminde kullanılan malzemenin kalitesi ve size sunacağı güç değeri.
Başka da bir fark yoktur.
Kalitesini bildiğimiz halde ucuz power supply almaya devam ediyoruz genellikle.
Piyasada ucun power supply satışları peynir ekmek gibi gitmekte.
PSU’larının üzerindeki etikette yazan çıkış 250W, 280W, 300W değerlerini değil vermek, sistemin ihtiyaç olduğu minimum enerji değerini bile verememektedir bu power supply’lar.

Böyle bir durumda ne olur?

Böyle durumlarda güç kaynağı aşırı ısınmadan dolayı dayanamaz ve yanar bazen bu uzun zaman bazen kısa sürede olabilir. Üzerindeki parçaların kalitesiz oluşu, çekilen aşırı akımdan dolayı ısınma yapar ve bir süre sonra dayanamaz ve yanarlar.
Buna aşırı tozdan dolayı soğutucu fanın görevini tam anlamıyla yerine getirememesi yada tamamen durması da sebep olabilir.
Piyasada satılan toplama ve bazı markalı bilgisayarların maliyetlerini aşağıya çekmek için bu tarz parçalar kullanılmaktadır.
Bu yüzden daha büyük sorunlar yaşamamamız için bu tarz parçaların genel olarak kullanımından kaçınmak gerekir. Maliyet yerine önce güç dengesini oluşturmak daha faydalıdır.

Power Supply Arızasını Nasıl Anlarız?

Bazen power Supply’ın fanı da arızalı olabilir. Bu durumda çalışsa bile fan dönmez.
Dönmüyorsa bir servise gitmenizde fayda varır.
İstersek çıkışları da bir ölçü aleti ile de ölçebiliriz. Burada kırmızı kablo 5V, Sarı kablo 12V değerine sahiptir.

Power Supply Onarımı için servisimize gelen cihazlar

Arızalı power supply servisimize girdiği andan itibaren en geç 24 saat içerisinde arıza tespiti yapılır ve masraf dökümü çıkarılarak müşterilerimize teklif sunulur. Teklifte geçen rakam müşterimiz tarafından onaylanmadığı sürece onarım gerçekleşmez. Onay geldiği anda onarım işlemleri süratle devreye girer ve söz konusu cihazın standart temizlik ve bakımı yapıldıktan sonra cihazın hazır olduğu müşterimize bildirilir. Yapılan onarımlar, atölye ortamında test edilerek müşteriye teslim edilir. Arızalı elektronik cihazlarınız yetkili personelimiz tarafından adresinizden teslim alınır ve teslim edilir.
Antistatik ortamlı laboratuarında, SMD, DIP,BGA pin yapısına sahip tek ve çok katmanlı kartların arızaları, devre şemaları kullanılmadan, enerji verilmeden yüksek teknolojiye sahip test ve ölçü sistemleriyle bilgisayar destekli donanımlar kullanılarak tespit edilmekte, Rework istasyonları ile sökümleri yapılarak onarımlar ve test işlemleri gerçekleştirilmektedir.

Elektrik elektronik sistemlerde kararlı çalışma çok önemlidir. Sistem, kararlı çalışma koşullarının dışına çıkıp kararlı çalışma koşullarına geri dönemezse arızalı kabul edilir.

Elektronik kartlardaki Arıza bulma, bozuk bir cihazın veya sistemin gösterdiği belirtileri sistemli olarak analiz etmektir. Bu belirtiler genellikle normal parametrelerden sapma olarak görülür. Normal olmayan çalışmayı tanımak için normal çalışma koşulları bilinmelidir.

Power Supply Tamiri

Back To Top