skip to Main Content
0 (212) 212 12 89 pbx info@dizayntech.com.tr

Elektronik Kart Tamiri ve onarımı

Arızalı Elektronik Kart servisimize girdiği andan itibaren en geç 24 saat içerisinde arıza tespiti yapılıp ve raporu Hazırlanarak müşterilerimize teklif sunulur. Teklifte geçen miktar müşterimiz tarafından onaylanmadığı sürece onarım işlemi gerçekleşmez. Onaylandığı anda tamir bakım işlemi başlar ve cihazın standart temizlik ve bakımı yapılır. Gereken tamiri yapılır ve Cihazın hazır olduğu müşterimize bildirilir. Yapılan onarım, DizaynTech Labaratuar ortamında test edilerek müşteriye teslim edilir. Arızalı elektronik cihazlarınız ekibiiz tarafından adresinizden teslim alınır ve teslim edilir.

Baskılı devre kartı (BDK) veya Printed circuit board(PCB);

Bir devre hazırlarken elektronik devre elemanlarını yerleştirmek için yüzeyinde iletkenden hazırlanmış yollardan oluşan yüzeyinde de delikler bulunan ve bu deliklerin içi lehimle kaplı olan yalıtkan maddeden yapılmış kartlardır.

Delik içi kaplama;

Elektronik Kart Tamiriİletken lehim kullanılarak oluşturulmuş ve kart katmanları arasında elektrik iletimini gerçekleştiren yolların bağlantısını sağlar. Böylece ihtiyaç duyulan devre elemanlarının bacakları bu deliklere bağlanabilir. Yüzey montaj teknolojisine göre elemanların üzerinde duracağı düz bir yüzey halinde olan bakırdan veya üzeri lehim kaplanmış adalar bulunur. Bazı iletken bölgeler su yolları ile birbirlerine bağlantılıdır. Su yolları akımı geçirir.Üzerinden çok fazla akım geçecek olan su yolları kalın yapılır az akım geçecek olanlar ince yapılır.

BDK (PCB) hazırlayabilmek için öncelikle profesyonel olarak çizilip, test edilmesi gerekir ve çizimi genelde BDK için hazırlanmış özel simülasyon bilgisayar programları ile yapılır. En çok kullanılan ve bilinen BDK (PCB) tasarım programlarına OrCad, Proteus (ISIS ve ARES) ve Protel, PCAD örnek verilebilir. PCB çiziminde, yol aralıkları, via genişlikleri, bypass kondansatörlerinin yerleştirilmesi, radyo frekans yayan parçalar var ise bunların mümkün olduğunca entegre devre elemanlarını etkilemeyecek şekilde yerleştirilmesi, aksi halde Faraday kafesi ile yalıtılması, dijital ve analog şaselerin (toprak-ground) ayrıştırılması gibi konulara dikkat edilir.

Fiber vb malzemelerin üzerine ince film tabakası halinde bakır yapıştırılmış malzemeler bakırlı pertinaks olarak isimlendirilir. Bu malzeme üzerine, devre şeması (farklı şekillerde) hazırlanarak aktarılır. İletim işleminde bir çeşit boya ile akım taşıyacak yollar plakete çizilmiş olur. Bu plaket özel bir asit karışımına bırakılır. Asit karışımı, boyalı yüzeylere zarar vermezken, üzerinde boya olmayan yüzeydeki bakırlar erir. Asitten çıkarılan plaket yıkanarak üzerindeki boya tabakası da kaldırıldığında devre hazır hale gelmiş demektir.

PCB(BDK) arızası olduğunda, kullanıcı genellikle aynı karttan eski bir Elektronik Kart onarımıtane bulmaya çalışacak ya da pahalı bir yöntem olarak yeni bir tanne almayı tercih edecek. Her iki durumda da, DizaynTech güvenilir ve uygun maliyetli onarım hizmeti sunmak için hazırdır. Hem Türkiye’ de hem de uluslararası alanda geniş bir teddarikçi yelpazesine sahibiz. Biz her zaman ulaşılabilecek en son teknolojik altyapıyı ve test teknolojisini kullanarak PCB birimlerini tekrar düzenliyoruz . Firma bünyemizde, devre dışında hem analog hem de dijital bileşenleri test etmenize olanak sağlayan, daha sonra hatalı bileşenlerin yerini ve gerektirdiği tamir parçalarını belirleyen donanım ve yazılım teknolojilerine sahibiz. Yazılım kontrolleri yaparak tekrar programlama ve geri yazılım doğrulama mümkün olarak yürütülür.

DizaynTech Elektronik Laboratuarımız ihtiyacınıza göre 7/24 SAAT hizmet vermektedir.

medikal-cihaz-kart-tamiri Medikal Cihaz Kart Tamiri

Medikal Cihaz Kart Tamiri

cnc-cihazlari-elektronik-kart-tamiri Cnc Cihazları Elektronik Kart Tamiri

Cnc Cihazları Elektronik Kart Tamiri

motor-surucu-kart-tamiri Motor Sürücü Kart Tamiri

Motor Sürücü Kart Tamiri

tekstil-makinalari-elektronik-kart-tamiri Tekstil Makinaları Elektronik Kart Tamiri

Tekstil Makinaları Elektronik Kart Tamiri

pcb-kart-tamiri Pcb Kart Tamiri

Pcb Kart Tamiri

guc-uniteleri-kart-tamiri Güç Üniteleri Kart Tamiri

Güç Üniteleri Kart Tamiri

macintosh-power-supply-tamiri Power Supply Kart Tamiri

Power Supply Kart Tamiri

bios-eprom-kopyalama Bios Eprom Kopyalama

Bios Eprom Kopyalama

EKG-cihazi-petas-petkot-600 EKG Tamiri

EKG Tamiri

DizaynTech Laboratuarı Ortamı

Antistatik ortamlı laboratuarında, SMD, DIP,BGA pin yapısına sahip tek ve çok katmanlı kartların arızaları, devre şemaları kullanılmadan, enerji verilmeden yüksek teknolojiye sahip test ve ölçü sistemleriyle bilgisayar destekli donanımlar kullanılarak tespit edilmekte, Rework istasyonları ile sökümleri yapılarak onarımlar ve test işlemleri gerçekleştirilmektedir.
Elektronik kartlardaki Arıza bulma, bozuk bir cihazın veya sistemin gösterdiği belirtileri sistemli olarak analiz etmektir.
Bu belirtiler genellikle normal parametrelerden sapma olarak görülür.
Normal olmayan çalışmayı tanımak için normal çalışma koşulları bilinmelidir.

Back To Top